تکنولوژی Starlight

تکنولوژی Starlight : یک تکنولوژی با نور پشت زمینه است که در سنسورهای تصویر Cmos برای تصویربرداری در دوربین های مداربسته استفاده می شود.

این دوربین مداربسته دارای حساسیت ۲۰۰۰ میلی ولت بر هر میکرومتر است.

این دوربین مداربسته با تصویربرداری رنگی ،هنگام تصویربرداری با منبع نور ۷۰۶۰d/m2 و f5.6 ، در واقع معادل انباشت یک ثانیه می باشد.

این دوربین مداربسته کیفیت تصویر بالایی را در میزان حداقل نور ، نزدیک مادون قرمز به شما نمایش می دهد.

شایان ذکر است این تکنولوژی در دوربین مداربسته مختص به شرکت SONY می باشد و سنسورهای تصویربرداری دوربین مداربسته سونی با ارائه عملکرد با حساسیت بالا برای فیلمبرداری در شب این نیاز را برآورده می کند.

درباره IR CUT بیشتر بدانید

دوربین های مداربسته دید در شب طوری ساخته می شوند که بتوانند به جز امواج نور مرئی امواج مادون قرمز یا IR را هم نمایش دهند. چنین قابلیت امکان دید در شب IR را برای دوربین فراهم می کند. دوربین در طول شب از طریق LEDهای مادون قرمز محیط را روشن کرده و تصاویر را در طول شب دریافت می کند.

اما این موضوع مشکلی را برای دوربین های مدار بسته به وجود می آورد. در طول روز که دوربین نیازی به امواج مادون قرمز ندارد هم این امواج را جذب می کند.

حجم امواج مادون قرمز در طول روز خیلی زیاد است و جذب آنها باعث می شود رنگ و نور بندی دوربین غیر طبیعی به نظر برسد. برای رفع این مشکل از فیلتر IR Cut استفاده می کنند.

دیافراگم چیست؟

دیافراگم چیست؟
در تعریف بسیار ساده دیافراگم مانند یک دریچه است. دریچه ای که میزان عبور نور از لنز را تنظیم می کند. ساختار دیافراگم دوربین ها با تقلید از ساختار عنبیه چشم انسان ساخته شده. در طول شبانه روز، میزان نور محیط بسیار تغییر می کند.

 چیپ تصویر دوربین ها نمی تواند این تصویر را در چنین بازه بزرگی از سطح نور بسازد. برای برطرف کردن این مشکل از دیافراگم استفاده می شود. دیافراگم دوربین مداربسته به یک حسگر متصل است که با دریافت نور محیط دریچه را بزرگ یا کوچک می کند.
اگر نور محیط زیاد باشد دریچه کوچکتر می شود و اگر نور محیط کم باشد دریچه بزرگ می شود تا نور بیشتری را جذب کند. از طریق این مکانیزم ساده می توان بدون مشکل تصویر دوربین را یک بازه نوری بسیار وسیع ساخت.

رابطه دیافراگم با فوکوس دوربین

میزان باز و بسته بودن دیافراگم دوربین تنها بر روی نور ورودی تاثیر نمی گذارد. باز بودن دیافراگم، میزان فاصله فوکوس دوربین را نیز تحت الشعاع قرار می دهد. هر قدر دیافراگم دوربین بازتر باشد فاصله فوکوس دوربین کمتر است. برای درک بهتر فرض کنید شما و دوستان در فاصله های مختلفی از یک دوربین قرار گرفته اید. دوربین بر روی شما فوکوس کرده، اما در حالت اولیه (دیافراگم بسیار بسته) دوست شما را هم با وضوح خوبی نشان میدهد. حال هرچه دیافراگم دوربین را بازتر کنیم دوست شما تارتر به نظر می رسد.

تاثیر دیافراگم بر روی فوکوس دوربین های مداربسته باعث شده استفاده از دیافراگم اتوماتیک در دوربین های مداربسته بسیار محدود باشد. تولید کنندگان دوربین های مداربسته سعی می کنند، دیافراگم دوربین را تا جای ممکن کوچک نگه دارند تا از این طریق بتوانند در بازه بزرگی از تصویر فوکوس را حفظ کنند.

تقریبا هیچ یک از دوربین های لنز ثابت دیافراگم قابل تنظیم ندارند. دیافراگم اتوماتیک را تنها می توانید در دوربین های مداربسته باکس با لنزهای قابل تنظیم ببنید.

اگر نور محیط زیاد باشد دریچه کوچکتر می شود و اگر نور محیط کم باشد دریچه بزرگ می شود تا نور بیشتری را جذب کند. از طریق این مکانیزم ساده می توان بدون مشکل تصویر دوربین را یک بازه نوری بسیار وسیع ساخت.

رابطه دیافراگم با فوکوس دوربین

میزان باز و بسته بودن دیافراگم دوربین تنها بر روی نور ورودی تاثیر نمی گذارد. باز بودن دیافراگم، میزان فاصله فوکوس دوربین را نیز تحت الشعاع قرار می دهد. هر قدر دیافراگم دوربین بازتر باشد فاصله فوکوس دوربین کمتر است. برای درک بهتر فرض کنید شما و دوستان در فاصله های مختلفی از یک دوربین قرار گرفته اید. دوربین بر روی شما فوکوس کرده، اما در حالت اولیه (دیافراگم بسیار بسته) دوست شما را هم با وضوح خوبی نشان میدهد. حال هرچه دیافراگم دوربین را بازتر کنیم دوست شما تارتر به نظر می رسد.
تاثیر دیافراگم بر روی فوکوس دوربین های مداربسته باعث شده استفاده از دیافراگم اتوماتیک در دوربین های مداربسته بسیار محدود باشد. تولید کنندگان دوربین های مداربسته سعی می کنند، دیافراگم دوربین را تا جای ممکن کوچک نگه دارند تا از این طریق بتوانند در بازه بزرگی از تصویر فوکوس را حفظ کنند. تقریبا هیچ یک از دوربین های لنز ثابت دیافراگم قابل تنظیم ندارند. دیافراگم اتوماتیک را تنها می توانید در دوربین های مداربسته باکس با لنزهای قابل تنظیم ببنید.

شاتر در دوربین های مداربسته چست و عملکرد آن چگونه است؟

سرعت شاتر دوربین مداربسته (Shutter time) یکی از مشخصه های دوربین مداربسته است که معمولا به اندازه کافی مورد توجه قرار نمی گیرد.

دوربین های عکس برداری قدیمی، از نوار یا فیلم برای گرفتن عکس استفاده می کردند. برای گرفت عکس محیط باید برای مدت مشخصی این فیلم در معرض نور محیط قرار می گرفت. اگر مدت زمان برخورد نور به فیلم از زمان مورد نظر کمتر می بود عکس کم نور و تاریک می شد و اگر برخورد نور از زمان مورد نظر طولانی تر می شد عکس اشباع می شد (کاملا سفید رنگ می شد). برای تنظیم زمان برخورد نور به فیلم از دریچه ای به نام شاتر استفاده می کردند.
برای گرفتن عکس در این دوربین ها پس از فشار دادن دکمه، شاتر برای مدت زمان مشخصی باز شده و سپس دوباره بسته می شد. به مدت زمان باز بودن شاتر، زمان شاتر یا shutter time می گفتند.
مدت زمان شاتر چه تاثیری بر روی عکس می گذارد؟

مدت زمان باز بودن شاتر بسته به نوع فیلمی داشت که شما برای عکاسی انتخاب می کردید. فیلم های حرفه ای تر معمولا مدت زمان شاتر کمتری داشتند. اما این زمان شاتر بر روی برخی خصوصیات عکس هم تاثیر می گذاشت.
زمانی که شاتر باز می شد، اگر جسمی در عکس تا پیش از بسته شدن شاتر حرکت می کرد در تصویر تار به نظر می رسید. پس هرچه زمان شاتر کمتر باشد امکان تار شدن اجسام متحرک در تصویر کمتر است. این مشخصه برای عکس برداری از مسابقات ورزشی، حیوانات و اتفاقات فیزیکی خاص بسیار با اهمیت بود.
آیا دوربین مداربسته هم شاتر دارد؟

دوربین مداربسته شاتر فیزیکی ندارد. در واقع چیپ تصویر دوربین همیشه در معرض نور است. اما همانطور که میدانید دوربین فیلم متحرک را از طریق گرفتن تعداد زیادی فریم در یک ثانیه می سازد. هر یک از این فریم ها در حقیقت یک عکس هستند. پس دوربین مداربسته دائم در حال گرفتن عکس از محیط است، در نتیجه با وجود اینکه شاتر فیزیکی ندارد اما زمان شاتر دارد.
زمان شاتر یک دوربین مداربسته، به مدت زمانی گفته می شود که برای دوربین طول می کشد تا یک تصویر را بسازد.
سرعت شاتر دوربین مداربسته به چه المان هایی وابسته است؟

سرعت شاتر دوربین مداربسته به دو مشخصه اصلی وابسته است:

حساسیت چیپ تصویر به نور:
هرچه حساسیت چیپ تصویرچیپ تصویر دوربین مداربسته به نور بیشتر باشد زمان کمتری لازم دارد تا یک تصویر را بسازد.
میزان نور محیط:
هر چه نور محیط بیشتر باشد، چیپ تصویر می تواند در زمان کمتری تصویر را بسازد.

با توجه به اینکه نور محیط می تواند بر روی زمان شاتر دوربین تاثیر بگذارد، سرعت شاتر را معمولا به صورت یک بازه نشان میدهد. این بازه حداقل زمان و حداکثر زمان ساختن یک تصویر را نشان میدهد (مثلا 1/25 ثانیه تا 1/50000 ثانیه).

راهنمای انتخاب و خرید کابل های شبکه

راهنمای خرید کابل شبکه : چگونگی انتخاب مناسب ترین کابل شبکه بر اساس شرایط محیط پروژه ، بررسی ساختار انواع کابل شبکه ، از چه نوع کابل شبکه ای برای کابل کشی شبکه خود استفاده کنیم ؟
بررسی ساختار انواع کابل شبکه

پس از مطالعه این مقاله شما قادر خواهید بود تا به سئوالات زیر پاسخ دهید :
1- چگونه مناسب ترین کابل شبکه را برای کابل کشی شبکه خود انتخاب کنیم ؟
2- کابل شبکه Indoor با کابل شبکه Outdoor چه تفاوت هایی دارد ؟
3- در چه شبکه هایی باید از کابل شبکه فویل و شیلد استفاده کنیم ؟
4- کابل شبکه UTP و کابل شبکه STP چه تفاوت هایی دارند؟
5- روکش کابل شبکه از چه جنسی می باشد؟

در بستر شبکه انواع مختلفی از رسانه ها، جهت انتقال داده ها از یک تجهیز شبکه به تجهیز دیگر وجود دارند. از پرکاربردترین آنها می توان به کابل فیبرنوری ، کابل شبکه ، کابل کواکسیال ، انواع رادیو و … اشاره نمود. در بین رسانه های فوق، عمومی ترین رسانه ، کابلهای شبکه که نوعی از کابلهای Twisted-Pair ( زوج سیم بهم تابیده ) است ، می باشند. این نوع کابل از هشت رشته سیم مسی که 2 به 2 به هم تابیده شده اند، تشکیل شده است. کابلهای Twisted-Pair انواع مختلفی دارند که از Cat1 تا Cat8 گروه بندی شده و هر گروه مشخصات فنی خاص خود را داشته و برای کاربرد خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. در این گروه بندی به رده کابلهای cat5 تا cat8 اصطلاحا کابل شبکه گفته می شود و هر چه از پایین ترین رده به سمت بالاترین رده حرکت کنیم، سرعت و پهنای باند انتقال اطلاعات افزایش پیدا می کند.


کابل شبکه از لحاظ ساختار کلی شامل چند بخش می باشد:
1- روکش رویی کابل که معمولا از جنس PVC یا LSZH است.
2- 4 زوج سیم مسی به هم تابیده
3- جدا کننده 4 زوج یا Divider
البته در برخی از انواع کابل شبکه، علاوه بر 3 بخش فوق ، موارد زیر نیز بر حسب نوع کابل به ساختار آن اضافه می گردد:
1- فویل
2- شیلد
3- سیم ارت
4- روکش PE در کابلهای مخصوص فضای باز
5 – محافظ Steel Armorded
دقت کنید که هر کابل بسته به نوع کاربرد آن ممکن است از تمام یا برخی از موارد فوق استفاده نماید. بطور کلی کابلهای شبکه از لحاظ ساختار در دو گروه اصلی قرار می گیرند.
1- UTP ( Unshielded Twisted-Pair )
2- STP ( shielded Twisted-Pair )
کابل شبکه UTP ، فقط شامل 3 بخش اصلی یعنی روکش رویی، 4 زوج به هم تابیده مسی و جداکننده 4 زوج ( کابل cat6 به بالا ) می باشد و کابل شبکه STP علاوه بر 3 بخش اصلی ، بسته به نوع کابل شامل فویل ، شیلد ، سیم ارت و … می باشد. علت استفاده از این لایه های اضافه در کابل شبکه ، حفاظت داده ها از عامل EMI یا همان نویزها یا اثرات القایی خارجی است.
انواع مختلف کابلهای شبکه از لحاظ لایه های حفاظتی در برابر اثرات القایی یا EMI به شرح زیر می باشد:
ا 1- UTP چهار زوج بهم تابیده

ا 2- U/FTP چهار زوج بهم تابیده + یک لایه فویل دور هر زوج

ا 3- F/UTP چهار زوج بهم تابیده + یک لایه فویل دور چهار زوج

ا 4- S/UTP چهار زوج بهم تابیده + یک لایه شیلد بافته شده دور چهار زوج

ا 5- SF/UTP چهار زوج بهم تابیده +یک لایه فویل و شیلد دور چهار زوج

ا 6- F/FTP چهار زوج بهم تابیده + یک لایه فویل دور هر زوج + یک لایه فویل دور چهار زوج

ا 7- S/FTP چهار زوج بهم تابیده + یک لایه فویل دور هر زوج + یک لایه شیلد دور چهار زوج

ا 8- SF/FTP چهار زوج بهم تابیده + یک لایه فویل دور هر زوج + یک لایه فویل و شیلد دور چهار زوج

قابلیت UTC کنترلر در دوربین مدار بسته

• عبارت UTC مخفف Up The Coax و به قابلیتی در دوربین مداربسته گفته می شود که یک راه ارتباطی و دسترسی به دوربین از طریق کابل کواکسیال برای کنترل منو تنظیمات در دوربین مداربسته آنالوگ و آنالوگ HD را فراهم می کند. دوربین‌های مداربسته در مکان های مختلف مانند دیوار ، سقف و بعضی اوقات در مکان هایی با ارتفاع زیاد و دسترسی سخت برای جلوگیری از آسیب توسط افراد خلافکار نصب می شوند.

• اگر دوربین به دلایل مختلف در مکانی نصب شده باشد که دسترسی به آن برای اعمالی مانند تعمیر، نگهداری یا تست سخت باشد قابلیت UTC کمک زیادی به شما در این زمینه خواهد نمود. قابلیت UTC به کاربر این امکان را می دهد که از راه دور به منو OSD دوربین مداربسته دسترسی داشته باشند و تنظیمات مربوط به دوربین را از راه دور و بدون نیاز به فاصله کم از دوربین انجام دهند.
• از مزایای این تکنولوژی این است که نیازی به تغییر مدار اصلی دوربین برای بهره برداری از این تکنولوژی نمی باشد و سیگنال های کنترلی منو OSD از طریق کابل کواکسیال به دوربین انتقال پیدا می کند. لازم به ذکر است که منو OSD تنظیماتی مانند رنگ ، نور ، فعال و غیر فعال کردن سنسور ها و قابلیت‌های مختلف دوربین مداربسته را در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

مفهوم PoE

اصطلاح POE مخفف سه واژه Power Over Ethernet به معنای تغذیه از شبکه است. تجهیزاتی که دارای قابلیت POE هستند امکان تغذیه از طریق شبکه را دارند و برق مصرفی آنها از طریق همان کابلی که آنها را به شبکه متصل می کند تامین خواهد شد.
در تکنولوژی POE به دو جفت از سیم های موجود در کابل شبکه جریان متعادل و هم ارزی تزریق می شود ، معمولا اینکار توسط سوئیچ ، دستگاه یا منبع تغذیه به پین های ۴-۵ (مثبت) و ۷-۸ (منفی) انجام می پذیرد.
برای تغذیه دوربین ها به صورت POE به چه تجهیزاتی نیاز خواهد بود؟

سوئیچ POE : برای تامین برق دوربین مداربسته به صورت POE می توان از سوئیچ POE با تعداد پورت مورد نیاز برای هر دوربین استفاده نمود. این سوئیچ باید به تعداد دوربین ها دارای پورت POE باشد. سوئیچ های POE معمولا قیمت بالاتری نسبت به سوئیچ های معمولی شبکه دارند.

سوئیچ های شبکه POE دارای توان مشخصی می باشند و هر پورت آن برای تامین برق یک دوربین مداربسته استاندارد طراحی شده است. در صورتی که دستگاه شما نیاز به توان بیشتری دارد در هنگاه خرید سوئیچ به این نکته توجه داشته باشید. این مقدار در توان خروجی دستگاه و برای هر پورت ذکر می شود.
استفاده از POE Injector : از روش های دیگر تامین برق به صورت POE استفاده از منبع تغذیه POE یا POE Injector می باشد. در این روش کابل شبکه به دستگاه متصل شده و در خروجی انرژی برق به کابل تزریق می شود و کابل قابلیت تامین برق دوربین را دارا می باشد.
در هنگاه خرید POE Injector به توان خروجی آن حتما توجه داشته باشید.

دستگاه ضبط تصاویر تحت شبکه (NVR) با پورت های POE : یکی از راه های دیگر تامین برق دوربین مداربسته به صورت POE استفاده از دستگاه NVR با قابلیت POE می باشد. این دستگاه ها معمولا به تعداد دوربین های مورد پشتیبانی دارای پورت شبکه POE می باشد و باید کابل هر دوربین به صورت مجزا به دستگاه متصل شود.
در این روش با توجه به اینکه پورت های دستگاه برای تامین برق مورد نیاز هر دوربین طراحی شده اند امکان اتصال سوئیچ به پورت های دوربینها وجود ندارد و باید کابل هر دوربین به صورت مستقیم به پورت دستگاه متصل شود. اتصال سوئیچ به این دستگاه ها فقط از طریق پورت شبکه جداگانه ای که برای این منظور در نظر گرفته شده است امکان پذیر می باشد. در صورت نیاز به استفاده از سوئیچ بهتر است برای کاهش هزینه از دستگاه های معمولی NVR استفاده کرده و به جای آن از سوئیچ POE برای تامین برق دوربینها استفاده شود.
 
آیا می توان دوربین مداربسته IP بدون قابلیت POE را از طریق شبکه تغذیه نمود ؟
بله ، حتی اگر دوربین مداربسته شما قابلیت تغذیه از طریق POE را نداشته باشد می توان با استفاده از خرید قطعه ای کوچک به نام POE Splitter برای هر دوربین ، برق آن را از طریق کابل شبکه یه صورت POE تامین نمود.
آیا امکان استفاده از منبع تغذیه معمولی برا دوربین مداربسته POE امکان پذیر می باشد ؟
بله ، اکثر دوربینهای مداربسته POE علاوه بر قابلیت تامین برق از طریق کابل شبکه امکان اتصال به آداپتور یا منبع تغذیه برق را دارند و انتخاب نوع تغذیه دوربین را در اختیار کاربر قرار می دهند.

مزایا و معایب تامین برق به صورت POE
از مزایا و معایب این سیستم نسبت به استفاده از منبع تغذیه معمولی یا آداپتور می توان به موارد زیر اشاره کرد :
مزایا POE در دوربین مداربسته :

نصب و راه اندازی آسان
کاهش هزینه های کابل کشی
تعمیر و نگهداری آسانتر سیستم
پایداری بیشتر و خرابی کمتر آن

واحد نوری لوکس ( LUX) در دوربین مداربسته

در سیستم دوربین مداربسته و برای نمایش میزان سنجش نور لازم برای ارائه تصویر در دوربین ها از واحد نوری لوکس استفاده می شود. در این مطلب کوتاه قصد داریم تا شرحی بر این واحد نوری به همراه ذکر مثال از هر یک از این واحد ها را بیان کنیم تا همکاران گرامی در زمان انتخاب مدل و نوع دوربین مداربسته مورد نظر در پروژه های خود درک صحیحی از میزان نور لازم را داشته باشند.
تعریف لوکس:
لوکس (به انگلیسی: lux) (نماد: lx) یکای شدت روشنایی در واحد SI است که به صورت شارنوری بر واحد سطح تعریف می‌شود. هر لوکس معادل یک لومن بر متر مربع است. در علوم نورسنجی، لوکس به عنوان مقیاسی برای سنجش شدت نوری که بوسیله چشم انسان درک می‌شود مورد استفاده قرار می‌گیرد. این واحد در علوم رادیومتری معادل واحد وات بر متر مربع است، اما در لوکس هر طول موج یک ضریب وزنی دارد که طبق تابع درخشندگی محاسبه می‌شود. تابع درخشندگی یا منحنی حساسیت چشم یا تابع بازده نوری، یک تابع یا منحنی است که میانگین حساسیت چشم انسان‌ها به نور را در طول موجهای مختلف مشخص می‌کند.

لوکس از واحد لومن مشتق می‌شود و لومن نیز از شمع گرفته می‌شود.
یک لوکس برابر یک لومن بر واحد متر مربع، که ۴π مجموع تابش جسمی با شدت نور یک شمع است

اگر در پروژه های خود بسیار زیاد با مشکل انتخاب میزان لوکس نوری مواجه هستید بهتر است از دستگاه های لوکس متر استفاده نمایید تا در زمان بازدید از پروژه و هنگام انتخاب مدل دوربین خود از میزان نور موجود در محیط و خروجی تصویر و نور بعد از نصب سیستم اطمینان حاصل کنید.

طریقه عملکرد iris دوربین

آیریس (iris ) مانند عنبیه چشم عمل کرده ومطابق با میزان نور ، ورودی باز و بسته می شوند.آیریس میزان نور ورودی که به سنسورهای تصویر برخورد می کند را محدود و تنظیم می نماید. نور بسیار زیاد باعث از بین رفتن تصویر و نور کم باعث تیره شدن آن خواهد شد، بنابراین انتخاب آیریسی که مناسب موقعیت دوربین شما باشد از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
به دلیل متفاوت بودن عملکرد چهار آیریس ذکر شده در بالا ،بهتر است در انتخاب آیریس مورد نظر خود دقت کنید.

آیریس ثابت (Fixed iris)


• در آیریس ثابت دهانه ای که نور از آن وارد می شود ثابت وغیر قابل تغییر است.
• این نوع آیریس برای ضبط در محیط های داخلی نظیر ادارات یا مدارس که نورمعمولا از بالا می تابد ومیزان نور ثابت است مناسب می باشد.

آیریس دستی (Manual iris)


• درآیریس دستی کاربر می تواند دهانه را برای ورود نوربیشتر یا کمتر تنظیم کند. این تنظیمات معمولا هنگام نصب، که دسترسی به دوربین راحت تر است، انجام می شود.
• این نوع آیریس نیز همانند آیریس ثابت مورد استفاده قرارمیگیرد.


آیریس اتوماتیک (Auto iris)


• این آیریس ها motorized هستند و به طور اتوماتیک میزان باز یا بسته بودن دهانه را طبق میزان ورودی نوردر طول روز تنظیم می کند.

• آیریس های اتوماتیک به دلیل تکنولوژی پیشرفته ای که دارند نسبت به آیریس های ثابت و دستی گران تر بوده و برای ضبط در محیط های بیرونی که سطح نور متغیر است بسیار مناسب هستند.

پی آیریس (P iris)


پی مخفف لغت “precise” (دقیق) است. این آیریس نخست توسط شرکت Axis به تولید رسید و با بهره مندی از لنز پی آیریس و نرم افزار مخصوصی، نقاط ضعف آیریس های اتوماتیک را ازبین برده و در بهبود کیفیت تصاویر بسیار موثر است. پی آیریس باعث پیشرفتهایی در کنتراست ، وضوح تصویر ، رزولوشن و عمق تصویر شده است.
در محیط های پرنور، پی آیریس از بسته شدن بیش از حد دهانه جلوگیری کرده تا تصویر تیره و تار نشود. به همین منظور دوربینهایی با این آیریس برای پروژه های نظارت تصویری در محیط های خارجی بسیار مناسب هستند.

چیپست دوربین مداربسته، چه کاری انجام می دهد؟

چیپ تصویر دوربین مداربسته اصلی ترین بخش وابسته به کیفیت تصویر دوربین است. در این مطلب بیشتر با این قسمت از دوربین های مداربسته آشنا خواهیم شد.
تصویر چگونه در چیپ تصویر ساخته می شود؟ زمانی که تصویر به وسیله دوربین ثبت می گردد، نور از لنز دوربین عبور کرده و به سنسور تصویر دوربین برخورد می کند. چیپ تصویر از المان های بسیار ریزی تشکیل شده که به آنها پیکسل می گویند. این المانهای بسیار ریز میزان نوری که بر روی آنها تابیده می شود را ثبت می کنند و آن را به تعداد مشخصی الکترون تبدیل می کنند. این الکترون ها سپس به ولتاژ تبدیل می شوند. در دوربین های آنالوگ این ولتاژ به وسیله یک تقویت کننده به صورت سیگنال استاندارد درآمده و به خروجی دوربین فرستاده می شود. در دوربین های دیجیتال یک مبدل A/Dآنالوگ به دیجیتال وظیفه تبدیل سیگنال به اطلاعات دیجیتال را بر عهده می گیرد.
در حال حاضر دو تکنولوژی برای ساخت چیپ های تصویر مورد استفاده قرار می گیرد. تکنولوژی CCD یا Charge-coupled Device و تکنولوژی CMOS یا Complementary Metal-oxide Semiconductor.
تولید رنگ ها در چیپ تصویر چطور صورت می گیرد؟
چیپ های تصویر میزان و شکل نور تابیده شده بدون هیچ گونه اطلاعات از زنگ ثبت می کنند. از آنجایی که چیپ های تصویر CCD و CMOS به خودی خود فاقد امکان تشخیص رنگ ها هستند از یک فیلتر رنگ جلوی چیپ تصویر استفاده می شوند. این فیلتر امکان تشخیص رنگ ها را برای چیپ تصویر فراهم خواهد کرد.
دو فیلتر بسیار رایج استفاده شده در سیستم های مداربسته فیلتر RGB (قرمز، سبز، آبی) و CMYG فیروزه ای، سرخابی، زرد، قرمز هستند که هر یک به روشی جداگانه ترکیبی مکمل از رنگ ها را ایجاد می کنند. هر یک از این روش ها نقاط قوت و ضعف خاص خود را دارند. به صورت کلی سیستم RGB بیشتر در چیپ های Progressive Scan و سیستم CMYG در چیپ های interlaced CCD مورد استفاده قرار می گیرند.
لایه های چیپ تصویر دوربین مداربسته و عملکرد نور بر روی آنرا میتوانید در این تصویر بهتر ببینید.

چیپ های تصویر مگا پیکسل امکان ایجاد تصاویری با روزولوشن های بالا را برای شما فراهم می کنند. این رزولوشن بالا امکان تشخیص جزئیات بیشتر در تصویر را برای شما فراهم می کند.
چیپ های مگا پیکسل به چند دلیل بیشتر به صورت CMOS طراحی می شود. تولید چیپ تصویر CCD در رزولوشن بالا بسیار پر هزینه خواهد بود. چیپ های تصویر CCD مصرف برقی حدود ۱۰۰ برابر بیشتر از چیپ های CMOS دارند که گرمای تولید شده در چیپ را نیز افزایش می دهد و طراحی آن را با مشکلات بیشتری رو به رو می کند.
چیپ های مگا پیکسل معمولا اندازه ای برابر دیگر چیپ های تصویر دوربین مداربسته دارند با این تفاوت که تعداد دیودهای موجود بر روی چیپ به مراتب بیشتر است. از همین رو میزان نور دریافت شده توسط هر دیود به مراتب کمتر است و حساسیت کلی چیپ تصویر کمتر خواهد بود. البته تکنولوژی ساخت چیپ های تصویر به سرعت در حال پیشرفت است و این مشکل روز به روز در این چیپ ها کمتر خواهد شد.