مفهوم PoE

اصطلاح POE مخفف سه واژه Power Over Ethernet به معنای تغذیه از شبکه است. تجهیزاتی که دارای قابلیت POE هستند امکان تغذیه از طریق شبکه را دارند و برق مصرفی آنها از طریق همان کابلی که آنها را به شبکه متصل می کند تامین خواهد شد.
در تکنولوژی POE به دو جفت از سیم های موجود در کابل شبکه جریان متعادل و هم ارزی تزریق می شود ، معمولا اینکار توسط سوئیچ ، دستگاه یا منبع تغذیه به پین های ۴-۵ (مثبت) و ۷-۸ (منفی) انجام می پذیرد.
برای تغذیه دوربین ها به صورت POE به چه تجهیزاتی نیاز خواهد بود؟

سوئیچ POE : برای تامین برق دوربین مداربسته به صورت POE می توان از سوئیچ POE با تعداد پورت مورد نیاز برای هر دوربین استفاده نمود. این سوئیچ باید به تعداد دوربین ها دارای پورت POE باشد. سوئیچ های POE معمولا قیمت بالاتری نسبت به سوئیچ های معمولی شبکه دارند.

سوئیچ های شبکه POE دارای توان مشخصی می باشند و هر پورت آن برای تامین برق یک دوربین مداربسته استاندارد طراحی شده است. در صورتی که دستگاه شما نیاز به توان بیشتری دارد در هنگاه خرید سوئیچ به این نکته توجه داشته باشید. این مقدار در توان خروجی دستگاه و برای هر پورت ذکر می شود.
استفاده از POE Injector : از روش های دیگر تامین برق به صورت POE استفاده از منبع تغذیه POE یا POE Injector می باشد. در این روش کابل شبکه به دستگاه متصل شده و در خروجی انرژی برق به کابل تزریق می شود و کابل قابلیت تامین برق دوربین را دارا می باشد.
در هنگاه خرید POE Injector به توان خروجی آن حتما توجه داشته باشید.

دستگاه ضبط تصاویر تحت شبکه (NVR) با پورت های POE : یکی از راه های دیگر تامین برق دوربین مداربسته به صورت POE استفاده از دستگاه NVR با قابلیت POE می باشد. این دستگاه ها معمولا به تعداد دوربین های مورد پشتیبانی دارای پورت شبکه POE می باشد و باید کابل هر دوربین به صورت مجزا به دستگاه متصل شود.
در این روش با توجه به اینکه پورت های دستگاه برای تامین برق مورد نیاز هر دوربین طراحی شده اند امکان اتصال سوئیچ به پورت های دوربینها وجود ندارد و باید کابل هر دوربین به صورت مستقیم به پورت دستگاه متصل شود. اتصال سوئیچ به این دستگاه ها فقط از طریق پورت شبکه جداگانه ای که برای این منظور در نظر گرفته شده است امکان پذیر می باشد. در صورت نیاز به استفاده از سوئیچ بهتر است برای کاهش هزینه از دستگاه های معمولی NVR استفاده کرده و به جای آن از سوئیچ POE برای تامین برق دوربینها استفاده شود.
 
آیا می توان دوربین مداربسته IP بدون قابلیت POE را از طریق شبکه تغذیه نمود ؟
بله ، حتی اگر دوربین مداربسته شما قابلیت تغذیه از طریق POE را نداشته باشد می توان با استفاده از خرید قطعه ای کوچک به نام POE Splitter برای هر دوربین ، برق آن را از طریق کابل شبکه یه صورت POE تامین نمود.
آیا امکان استفاده از منبع تغذیه معمولی برا دوربین مداربسته POE امکان پذیر می باشد ؟
بله ، اکثر دوربینهای مداربسته POE علاوه بر قابلیت تامین برق از طریق کابل شبکه امکان اتصال به آداپتور یا منبع تغذیه برق را دارند و انتخاب نوع تغذیه دوربین را در اختیار کاربر قرار می دهند.

مزایا و معایب تامین برق به صورت POE
از مزایا و معایب این سیستم نسبت به استفاده از منبع تغذیه معمولی یا آداپتور می توان به موارد زیر اشاره کرد :
مزایا POE در دوربین مداربسته :

نصب و راه اندازی آسان
کاهش هزینه های کابل کشی
تعمیر و نگهداری آسانتر سیستم
پایداری بیشتر و خرابی کمتر آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *