تاریخچه

سیستم های حفاظتی و نظارتی دوربین های مداربسته

اولین دوربین مدار بسته در سال ۱۹۴۲ CCTV توسط ارتش آلمان برای نظارت تصویری بر چگونگی شلیک موشک V2 در ایستگاه پرتاب  موشک توسط دوربین های مداربسته نظارت گردید. حدود ۷ سال بعد در آمریکا سیستم‌های مدار بسته تجاری به بازار سیستم های نظارتی و حفاظتی آمد با نام Vericon و جالب توجه است که استفاده از این دوربین‌ها نیازی به مجوز دولتی نداشته‌است.
اولین دوربین‌های تحت شبکه در سال ۱۹۹۶ توسط شرکت “Axis” با استفاده از پایه نرم‌افزاری لینوکس (Linux) تولید شد، این دوربین‌ها براساس استانداردهای HTTP و RTSP طراحی گردیده بود و این دوربین ها از استانداردهای IP برای ارسال تصاویر در قالب اطلاعات (Data) استفاده می‌کرد. دوربین مداربسته از طریق ثبت اطلاعات ساب استریم تصویری یک محیط امکان پیگیری شخصی یا قضایی پس از وقوع جرم را محیا می کند. امروزه استفاده از تصاویر دوربین های مداربسته در سطح شهر به بخشی از روند پیگیری پلیس و سازمان های امنیتی تبدیل شده. داشتن تصویر از محل وقوع جرم توسط دوربین، روند اجرای آن یا افراد متخلف درگیر، امکان پیگیری و جلب مجرمین را به شدت بالا می برد. از منظر قضایی نیز تصویر ضبط شده در دوربین های مداربسته به عنوان یک مدرک کاملا معتبر شناسایی می شود و میتوان به راحتی به آن استناد کردو از تصاویر دوربین مداربسته استفاده کرد.
یک سیگنال الکتریکی که با استفاده از یک کابل کواکسیال از دوربین به مانیتور و یا dvr یا تلویزیون منتقل می شود. به طور کلی یک دوربین آنالوگ با یک ولتاژ و جریان شارژ می شود.
تکنولوژی جدید دوربین مداربسته آنالوگ که کیفیت مگاپیسلی را به ارمغان می آورد. اصطلاح دوربین مداربسته AHD یا AHD CCTV به اصطلاح انگلیسی Analog High Definition CCTV به معنای دوربین مداربسته آنالوگ رزولوشن بالا اشاره دارد که دارای سنسور سیسی دی قوی و دارای رزولوشن های متفاوتی میباشد.
دوربین های داهوا و هایک ویژن جزو دوربین های مداربسته نیز حساب میشود.