طریقه عملکرد iris دوربین

آیریس (iris ) مانند عنبیه چشم عمل کرده ومطابق با میزان نور ، ورودی باز و بسته می شوند.آیریس میزان نور ورودی که به سنسورهای تصویر برخورد می کند را محدود و تنظیم می نماید. نور بسیار زیاد باعث از بین رفتن تصویر و نور کم باعث تیره شدن آن خواهد شد، بنابراین انتخاب آیریسی که مناسب موقعیت دوربین شما باشد از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
به دلیل متفاوت بودن عملکرد چهار آیریس ذکر شده در بالا ،بهتر است در انتخاب آیریس مورد نظر خود دقت کنید.

آیریس ثابت (Fixed iris)

• در آیریس ثابت دهانه ای که نور از آن وارد می شود ثابت وغیر قابل تغییر است.
• این نوع آیریس برای ضبط در محیط های داخلی نظیر ادارات یا مدارس که نورمعمولا از بالا می تابد ومیزان نور ثابت است مناسب می باشد.

آیریس دستی (Manual iris)

• درآیریس دستی کاربر می تواند دهانه را برای ورود نوربیشتر یا کمتر تنظیم کند. این تنظیمات معمولا هنگام نصب، که دسترسی به دوربین راحت تر است، انجام می شود.
• این نوع آیریس نیز همانند آیریس ثابت مورد استفاده قرارمیگیرد.

آیریس اتوماتیک (Auto iris)

• این آیریس ها motorized هستند و به طور اتوماتیک میزان باز یا بسته بودن دهانه را طبق میزان ورودی نوردر طول روز تنظیم می کند.

• آیریس های اتوماتیک به دلیل تکنولوژی پیشرفته ای که دارند نسبت به آیریس های ثابت و دستی گران تر بوده و برای ضبط در محیط های بیرونی که سطح نور متغیر است بسیار مناسب هستند.

پی آیریس (P iris)

پی مخفف لغت “precise” (دقیق) است. این آیریس نخست توسط شرکت Axis به تولید رسید و با بهره مندی از لنز پی آیریس و نرم افزار مخصوصی، نقاط ضعف آیریس های اتوماتیک را ازبین برده و در بهبود کیفیت تصاویر بسیار موثر است. پی آیریس باعث پیشرفتهایی در کنتراست ، وضوح تصویر ، رزولوشن و عمق تصویر شده است.
در محیط های پرنور، پی آیریس از بسته شدن بیش از حد دهانه جلوگیری کرده تا تصویر تیره و تار نشود. به همین منظور دوربینهایی با این آیریس برای پروژه های نظارت تصویری در محیط های خارجی بسیار مناسب هستند.